![]() |
hertjekker.net |
Ponioripäivät 22.4.2018 Ypäjällä
![]() |
Sallis Lindqvist photography |
Rotunäyttely 21.7.2018 Hamina
Loppuun vielä mietittävää jokaiselle. Nyt on se kuuluisa kaksivuotiaan syksy, jolloin moni aloittaa nuoren ratsuopit. Kannattavaa, eikö? Jos kolme kuukautta saa aikaan tuollaisen muutoksen ulkoisesti, miettikääpä mikä muutos sisäisesti on tapahtunut. Vaikka nuori voi näyttääkin valmiilta, on hyvä pitää mielessä, ettei se sitä missään nimessä ole, rodusta riippumatta! Sitä voi vain miettiä, kuinka paljon merkitystä on maltilla ja sillä, että odottaisi ratsuoppeja vaikka ensi vuoteen. Tätä vuotta on kuitenkin vielä neljä täyttä kuukautta jäljellä, eli pidempi aika kuin näiden kuvien välillä.
Näyttääpä hienolta ja herranjestas mikä muutos muutamassa kuukaudessa! Alemmissa kuvissa näyttää jo ihan aikuiselta.
VastaaPoistaOlisi kiva kuulla lisää koulutuksesta ja tulevaisuuden suunnitelmista. Millainen on koulutussuunnitelmasi ponin kanssa? Totutatko ratsastajaan keväällä ja laidunkauden jälkeen jatkatte treenejä? Missä vaiheessa koulutus on nyt näin kaksivuotis-syksyllä? Mitkä on sen vahvuudet, missä lajissa toivot sen tulevaisuudessa loistavan?
Juu, valtavan muutoksen alkukesä sai aikaan. Tuollainen postaus on itseasissa hieman työn alla. ;)
PoistaMun mielestä noissa kahdessa ylimmässäkin keväällä otetussa kuvassa on kuin eri ponit :D (siis muutenkin kuin värin osalta). Niin se kamera ja kuvaajakin vaan vaikuttaa paljon.
VastaaPoista